УКРАЇНА
НЕНЬКОВИЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ
ЗАРІЧНЕНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ ВАРАСЬКОГО РАЙОНУ
РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Центральна, 70, с. НеньковичіВараський район Рівненська область, 34020
тел. (03632)4-42-33, e-mail: nenkovychi_znz@ukr.net
НАКАЗ
с. Неньковичі
15.03.2021 № 46
Про підсумки вивчення стану
навчання історії та правознавства,
громадянської освіти
На виконання річного та перспективного планів роботи Неньковицького ліцею у період з листопада 2020 року по лютий 2021 року робочою групою на чолі із заступником директора з навчально-виховної роботи Гаврилюк Л.А. ( підстава: наказ від 11.09.2020 р. № 159 «Про організацію вивчення стану навчання історії, правознавства та громадянської освіти») вивчався стан навчання історії, правознавства та громадянської освіти.
Довідка складена на основі узагальнених матеріалів вивчення стану навчання історії, правознавства та громадянської освіти, яке здійснювалось за такими напрямками:
- дотримання вимог державних програм щодо цілей, завдань, змісту навчання історії та правознавства, громадянської освіти в школі, критеріїв оцінювання навчальних досягнень, Інструкції з ведення ділової документації;
- наявність та якість поурочних і календарно-тематичних планів;
- відповідність змісту уроків вимогам навчальних програм;
- методика та науково-теоретичний рівень навчання предмета;
- упровадження активних форм і методів навчання;
- використання наочності, сучасних інформаційних технологій у навчальному процесі;
- рівень навчальних досягнень учнів;
- стан позаурочної організаційно-виховної роботи;
- громадська робота вчителя;
- дотримання вимог Статуту школи, Правил внутрішнього трудового розпорядку.
Історію України, всесвітню історію та правознавство, громадянську освіту в 5-11-х класах навчають троє вчителів. Всі учителі добре знають та творчо реалізують навчальні програми, використовують методичні рекомендації щодо навчання предметів. На уроках спостерігається практична спрямованість навчання, орієнтація на засвоєння знань і умінь. Для всіх учителів характерна чітка мотивація навчальної діяльності, спрямованої на кінцевий результат, застосування міжпредметних зв’язків та ефективне використання виховних можливостей навчального матеріалу.
Мовчун Олена Яківна працює в даній школі 10 років. Освіту має вищу, закінчила у 2009 році Рівненський державний гуманітарний університет, отримавши спеціальність – українська мова та література, зарубіжна література, історія. Спеціаліст І категорії, атестувалась у 2019 році, курсову перепідготовку пройшла у 2019 році. Має тижневе навантаження 13,5 годин, з них 2 години історії в 7 класі. Працює над індивідуальною проблемною темою «Формування ключових компетентностей учнів на уроках української мови, літератури та історії в умовах Нової української школи". Керівник шкільного методичного об’єднання вчителів гуманітарного напряму.
Крилович Наталія Миколаївна працює в даній школі 11 років. Освіту має вищу, закінчила у 2009 році Рівненський державний гуманітарний університет, отримавши спеціальність – історія, правознавство. Спеціаліст ІІ категорії, атестувалась у 2018 році, курсову перепідготовку пройшла у 2020, 2021 році. Має тижневе навантаження 18 годин, з них 8годин історії в 6, 10-11 класах, 8 годин правознавства у 10-11 класах, 2 години громадянської освіти у 10 класі. Працює над індивідуальною проблемною темою "Використання компетентнісного підходу та формування медіаграмотності на уроках суспільствознавчого циклу в умовах Нової української школи". Член шкільного методичного об’єднання вчителів суспільно-гуманітарного напряму.
Вознюк Наталія Ігорівна працює в даній школі 4 роки. Освіту має вищу, закінчила у 2013 році Рівненський державний гуманітарний університет, отримавши спеціальність – історія. Спеціаліст, не атестувалась, курсову перепідготовку пройшла у 2020 році. Має тижневе навантаження 14 годин, з них 6 годин історії в 8-9 класах, 1 година правознавства у 9 класі. Працює над індивідуальною проблемною темою "Формування ключових компетентностей учнів через професійну діяльність вчителя історії в умовах Нової української школи". Член шкільного методичного об’єднання вчителів суспільно-гуманітарного напряму.
Викладання історії України здійснюється за державною програмою для загальноосвітніх навчальних закладів: Історія України. Всесвітня історія: 10-11 класи /Пометун О.І., Гупан Н.М., Фрейман Г.О./– К. – 2016, програмою для загальноосвітніх навчальних закладів: Історія України. Всесвітня історія: 9 клас. – К.: Перун, 2005, програмою для загальноосвітніх навчальних закладів: Інтегрований курс. Всесвітня історія. Історія України: 6 клас. – К.: Освіта, 2013, програмою для загальноосвітніх навчальних закладів: Історія України. Вступ до історії: 5 клас. – К.: Освіта, 2013.
Викладання правознавства здійснюється за державною програмою для загальноосвітніх навчальних закладів: Правознавство: 10-11 класи / Ракушняк С.П., Ремех Т.О./. – К. – 2016, програмою для загальноосвітніх навчальних закладів: Правознавство: 9 клас /О.І. Пометун, Т.О. Ремех/. – К. – 2008.
Викладання курсу "Громадянська освіта" здійснюється за державною програмою інтегрованого курсу для 10 класів загальноосвітніх навчальних закладів. Укл. Т. Бакка, Н. Беца, П. Вербицька та ін., затвердженою наказом МОН України від 23.10.2017 року № 1407.
Використовуються навчальні підручники:
- Сорочинська Л.М. Всесвітня історія. Рівень стандарту. Підручник для 10 класу ЗЗСО. – Т.: Богдан, 2018.
- Власов В.С. Історія України. Рівень стандарту. Підручник для 10 класу ЗЗСО. – К.: Літера ЛТД, 2018.
- Власов В.С. Історія України: Підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Літера ЛТД, 2017.
- Гісем О.В. Всесвітня історія: Підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – Х.: Ранок, 2017.
- Щупак І.Я.Всесвітня історія. Історія України: Підручник для 6 класу ЗЗСО. – К.: ІОВЦ «Оріон», 2019.
- Власов В.С. Вступ до історії: Підручник для 5 класу ЗЗСО. – К.: Генеза. – 2018.
- Дудар О., Гук О. (за ред. О. Пометун). Історія України: Підручник для 7 кл. ЗЗСО – К.: Освіта, 2020.
- Пометун О., Малієнко Ю. Всесвітня історія. Підручник для 7 кл.ЗЗСО - К.: Освіта, 2020.
- Власов В.С. Історія України: Підручник для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Генеза, 2016.
- Сорочинська Н.М. Всесвітня історія: Підручник для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. – Т.: Богдан, 2016.
- Щупак І.Я. Всесвітня історія. Рівень стандарту: Підручник для 11 кл. ЗЗСО – К.: ІОВЦ «Оріон», 2019.
- Власов В.С. Історія України. Рівень стандарту: Підручник для 11 кл. ЗЗСО.– К.: Літера ЛТД, 2019.
- Ремех Т.О. Основи правознавства: Підручник для 9 кл. ЗНЗ.- К.: Літера ЛТД, 2017.
- Філіпенко Т.М. Правознавство. Профільний рівень: Підручник для 10 кл. ЗЗСО.- К.: Генеза, 2018.
- Васильків І.Д. Правознавство. Профільний рівень: Підручник для 11 кл. ЗЗСО.- Т.: Астон, 2019.
- Бакка Т.В. Громадянська освіта. Інтегрований курс. Рівень стандарту: Підручник для 10 класу ЗЗСО.- К.: ІОВЦ «Оріон», 2018.
Використовується програмне забезпечення:
1. |
ППЗ «Історія України, 7 клас» |
Під час проведення уроків, практичних робіт. |
2. |
ППЗ «Всесвітня історія, 8 клас» |
Під час проведення уроків, практичних робіт. |
3. |
ППЗ «Історія України, 9 клас» |
Під час проведення уроків, практичних робіт. |
4. |
ППЗ «Новітня історія, 11 клас» |
Під час проведення уроків, практичних робіт. |
5. |
ППЗ «Світ античної культури, 6 клас» |
Під час проведення уроків, практичних робіт. |
6. |
ППЗ «Культура доби Відродження, 8 клас» |
Під час проведення уроків, практичних робіт. |
7. |
«Електронний атлас з історії України, 8 клас» |
Під час проведення уроків, практичних робіт. |
Вивчення, аналіз та узагальнення отриманої інформації дають можливість констатувати, що викладання історії України, всесвітньої історії, правознавства, громадянської освіти проводиться за державними програмами та згідно з інструктивно-методичними рекомендаціями щодо вивчення шкільних дисциплін.
Вчителі історії та правознавства мають належну професійну підготовку, добре володіють методикою навчання суспільно-гуманітарних дисциплін і сучасними ефективними формами організації освітнього процесу. Методична підготовка дозволяє реалізовувати програмні вимоги. Уміють користуватися комп'ютером, однак несистематично використовують його в освітньому процесі через брак комп’ютерного забезпечення.Педагоги постійно вдосконалюють свій професійний рівень; використовують диференційований та індивідуальний підхід до учнів; володіють сучасними освітніми технологіями, методичними
прийомами, педагогічними засобами, різними формами позаурочної (позанавчальної) роботи та їх якісним застосуванням; застосовують інноваційні технології в освітньому процесі; знають основні нормативно-правові акти у галузі освіти; використовують методи компетентнісно орієнтованого підходу до організації освітнього процесу; володіють технологіями творчої педагогічної діяльності з урахуванням особливостей навчального матеріалу і здібностей учнів; впроваджують передовий педагогічний досвід; формують навички самостійно здобувати знання й застосовувати їх на практиці; уміють
лаконічно, образно і виразно подати матеріал; вміють аргументувати свою позицію та володіють ораторським мистецтвом, володіють інноваційними освітніми методиками й
технологіями, активно їх використовують та поширюють у професійному середовищі; володіють широким спектром стратегій навчання; вміють продукувати оригінальні, інноваційні ідеї; застосовують нестандартні форми проведення уроку (навчальних
занять); активно впроваджують форми та методи організації освітнього процесу, що забезпечують максимальну самостійність навчання учнів; вносять пропозиції щодо вдосконалення освітнього процесу в навчальному закладі
На достатньому рівні розкривають і показують практичне застосування основних положень предметів. Практикують активні та інтерактивні форми та технології навчання. Використовують можливості предметів для морального виховання учнів. Запроваджують елементи оптимізації освітнього процесу. В основному досягають реально можливих результатів. Рівень засвоєння матеріалу учнями визначають обґрунтовано.
Вчителі-предметники вивчають за різними джерелами досягнення педагогічної науки і практики. Намагаються вдосконалювати традиційну методику викладання. За необхідності шукають нові форми і методи організації занять з учнями. Розширюють знання зі своїх предметів.
Спостереження на уроках показали, що вчителі сумлінно готуються до занять, мають власні напрацювання у поурочному плануванні та раціонально використовують досвід роботи колег. Це дає можливість постійно координувати освітній процес у кожному класі, дозволяє гнучкіше розподіляти навчальний матеріал, обирати оптимальні форми та методи навчання.
У своїй роботі вчителі перетворюють учнів з пасивних спостерігачів на активних учасників освітнього процесу, успішно формують навички та інтерес учнів до самостійної роботи, доцільно добирають проблемні та творчі завдання для них. Враховуючи вікові особливості учнів, вчителі досить ефективно використовують на уроках рольові та дидактичні ігри, які розвивають в учнів самостійне мислення, увагу, зосередженість, прагнення до знань. Педагоги виявляють достатній рівень професіоналізму, ініціативи, творчості, забезпечують високу результативність, якість своєї роботи, відзначаються загальною культурою, високими моральними якостями, що слугує прикладом для наслідування.
Вчителі постійно працюють над своїм самовдосконаленням, підвищують свою педагогічну майстерність, впроваджують педагогічний досвід передових вчителів, товариські та тактовні у спілкуванні. Постійно стимулюють активність учнів на уроці пізнавальними практичними завданнями, формують потребу в самостійному отриманні знань, у творчому переосмисленні вивченого. Знання учнів оцінюють обґрунтовано. Претензій з боку учнів та батьків немає.
Вчителі беруть активну участь в роботі методичного об’єднання вчителів суспільно-гуманітарного напряму, готують реферати, доповіді на різну тематику, проводять показовіуроки, відвідують уроки інших вчителів, беруть активну участь в їх обговоренні, якісно та цікаво проводять предметні тижні з історії та правознавства, громадянської освіти, постійно цікавляться новинками методичної, психолого-педагогічної літератури, беруть активну участь у шкільних та районних заходах, онлайн-заходах. Підвищують свій фаховий рівень шляхом самоосвіти щорічно.
Вчителі створюють на уроках атмосферу зацікавленості, небайдужості до матеріалу, спільного пошуку вирішення навчальних проблем, приділяють велику увагу при формуванні компетентностей учнів схемам, таблицям, які дають можливість дітям сконцентруватися на основному змісті матеріалу та на його аналізі. Практикують використання на різних етапах уроків різнорівневих завдань, надрукованих у посібниках та складених самостійно, які дають учням можливість формувати і розвивати специфічні для історії та правознавства уміння і навички. Прослідковуються міжпредметні зв'язки з курсами української та зарубіжної літератур, образотворчого мистецтва, географії.
На уроках історії України педагоги широко пов'язують виучуваний матеріал з історією рідного краю, проводять спеціальні уроки, присвячені цій тематиці.
У ході навчання правознавства, в позакласній роботі з предмета вчитель Крилович Н.М. намагається розкривати актуальні проблеми, які мають практичне значення для учнів – питання нового врегулювання земельних правовідносин, нові аспекти трудових правовідносин тощо. У практику роботи вчителя ввійшло інформування учнів на кожному уроці про зміни, які відбулись у правовому регулюванні суспільних відносин, але з певних причин не ввійшли до підручника.
Спостереження за рівнем засвоєння учнями програмового матеріалу на уроках, усне опитування, результати тестувань засвідчили, що програмовий матеріал в основному засвоюється учнями на достатньому та середньому рівнях. Учні знають основні поняття, дати історичних подій та історичні постаті, їхній вклад в історію.
Результати контрольних замірів з історії України:
Клас |
К-стьуч нів |
Ви конува ли зав дан ня |
Результатиоцінюванняробіт |
Рівеньуспішності |
|||||||
Високий рівень |
Достатній рівень |
Середній рівень |
Низький рівень |
||||||||
11 |
15 |
15 |
4 |
27 % |
5 |
33 % |
6 |
40 % |
- |
- |
60 % |
10 |
17 |
17 |
- |
- |
9 |
53 % |
8 |
47 % |
- |
- |
53 % |
9 |
10 |
9 |
3 |
33 % |
2 |
22 % |
4 |
45 % |
- |
- |
55 % |
8 |
13 |
11 |
1 |
9 % |
7 |
64 % |
3 |
27 % |
- |
- |
73 % |
7 |
15 |
15 |
- |
- |
8 |
53 % |
6 |
40 % |
1 |
7 % |
93 % |
5 |
5 |
5 |
5 |
100 % |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
100 % |
Результати контрольних замірів з всесвітньої історії:
Клас |
К-стьуч нів |
Викону ва ли зав дан ня |
Результатиоцінюванняробіт |
Рівеньуспішності |
|||||||
Високийрівень |
Достатнійрівень |
Середнійрівень |
Низькийрівень |
||||||||
11 |
15 |
14 |
3 |
21 % |
5 |
36 % |
6 |
43 % |
- |
- |
57 % |
10 |
17 |
15 |
- |
- |
6 |
40 % |
7 |
47 % |
2 |
13 % |
40 % |
9 |
10 |
10 |
- |
- |
4 |
40 % |
5 |
50 % |
1 |
10 % |
40 % |
8 |
13 |
10 |
1 |
10 % |
2 |
20% |
6 |
60 % |
1 |
10 % |
30 % |
7 |
15 |
15 |
- |
- |
7 |
47 % |
8 |
53 % |
- |
- |
47 % |
6 |
14 |
13 |
- |
- |
7 |
54 % |
6 |
46 % |
- |
- |
54 % |
Результати контрольних замірів з правознавства:
Клас |
К-стьуч нів |
Ви кону ва ли зав дан ня |
Результатиоцінюванняробіт |
Рівеньуспішності |
|||||||
Високийрівень |
Достатнійрівень |
Середнійрівень |
Низькийрівень |
||||||||
9 |
10 |
10 |
3 |
30 % |
2 |
20 % |
5 |
50 % |
- |
- |
50 % |
10 |
17 |
17 |
- |
- |
12 |
71 % |
3 |
18 % |
2 |
11 % |
71 % |
11 |
15 |
15 |
8 |
53 % |
5 |
33 % |
2 |
14 % |
- |
- |
|
Результати контрольних замірів з громадянської освіти:
Клас |
К-стьуч нів |
Викону ва ли зав дан ня |
Результатиоцінюванняробіт |
Рівеньуспішності |
|||||||
Високийрівень |
Достатнійрівень |
Середнійрівень |
Низькийрівень |
||||||||
10 |
17 |
15 |
4 |
26 % |
7 |
47 % |
3 |
20 % |
1 |
7 % |
27 % |
Контрольні заміри з історії України, всесвітньої історії, правознавства, громадянської освіти за 2016-2021 навчальні роки:
Із 862 учнів:
Високий рівень – 158 (18 %)
Достатній рівень – 343 (40 %)
Середній рівень – 217 (37 %)
Низький рівень – 44 (5 %)
Рівень успішності становить 58 %.
Рівень навчальних досягнень учнів з історії України, всесвітньої історії, правознавства, громадянської освіти за останні 5 років наступний:
Із 943 учнів:
Високий рівень – 158 (17 %)
Достатній рівень – 465 (50 %)
Середній рівень – 305 (32 %)
Низький рівень – 11 (1 %)
Рівень успішності становить 67 %.
Педагоги постійно сприяють поповненню кабінету історії навчальним обладнанням. Календарно-тематичне та поурочне планування складено відповідно до кількості годин, передбачених робочим навчальним планом та навчальними програмами ( Державна програма для загальноосвітніх навчальних закладів: Правознавство: 10-11 класи. – К. – 2010, програма для загальноосвітніх навчальних закладів: Правознавство: 9 клас / О.І. Пометун, Т.О. Ремех/. – К. – 2008. ; Державна програма для загальноосвітніх навчальних закладів: Історія України. Всесвітня історія: 10-11 класи /О.І. Пометун, Н.М. Гупан, Г.О. Фрейман/. – К. – 2016, програмою для загальноосвітніх навчальних закладів: Історія України. Всесвітня історія: 9 клас. - К.: Перун, 2005, програмою для загальноосвітніх навчальних закладів: Інтегрований курс. Всесвітня історія. Історія України: 6 клас. - К.: Освіта, 2013, програмою для загальноосвітніх навчальних закладів: Історія України. Вступ до історії: 5 клас. -К.: Освіта, 2013, програмою інтегрованого курсу для 10 класів загальноосвітніх навчальних закладів. Укл. Т. Бакка, Н. Беца, П. Вербицька та ін., затвердженою наказом МОН України від 23.10.2017 року № 1407). Плани відповідають вимогам. Аналіз підручників показав, що вони відповідають вимогам навчальних програм і мають гриф Міністерства освіти і науки України. Уроки вчителями проводяться відповідно до календарно-тематичного планування та навчальних програм (аналіз уроків додається). Уроки проводяться на достатньому рівні, в повній мірі використовується виховний вплив уроку, який полягає не тільки в темі уроку, а й в самій поведінці вчителя, його мови, одягу, відношення до учнів, охайності запису на дошці тощо.
Виконання навчальних планів і програм:
- історія України
Клас |
Вчитель |
Кількість годин за календ. план. |
Фактично проведено |
Контрольна робота |
Практична робота |
Тематичне оцінюв. |
5 |
Швед Д.С. |
16 |
16 |
2 |
2 |
2 |
7 |
Мовчун О.Я. |
16 |
16 |
2 |
3 |
2 |
8 |
Вознюк Н.І. |
17 |
17 |
2 |
2 |
2 |
9 |
Вознюк Н.І. |
33 |
33 |
5 |
6 |
5 |
10 |
Крилович Н.М. |
31 |
31 |
3 |
6 |
3 |
11 |
Крилович Н.М. |
31 |
31 |
3 |
9 |
3 |
- всесвітня історія
Клас |
Вчитель |
Кількість годин за календ. план. |
Фактично проведено |
Контрольна робота |
Практична робота |
Тематичне оцінюв. |
6 |
Крилович Н.М. |
31 |
31 |
3 |
2 |
3 |
7 |
Мовчун О.Я. |
17 |
17 |
2 |
2 |
2 |
8 |
Вознюк Н.І. |
15 |
15 |
2 |
2 |
2 |
9 |
Вознюк Н.І. |
17 |
17 |
2 |
2 |
2 |
10 |
Крилович Н.М. |
16 |
16 |
2 |
2 |
2 |
11 |
Крилович Н.М. |
16 |
16 |
2 |
2 |
2 |
- правознавство
Клас |
Вчитель |
Кількість годин за календ. план. |
Фактично проведено |
Контрольна робота |
Тематичне оцінюв. |
9 |
Вознюк Н.І. |
14 |
14 |
2 |
2 |
10 |
Крилович Н.М. |
47 |
47 |
3 |
3 |
11 |
Крилович Н.М. |
47 |
47 |
3 |
3 |
- громадянська освіта
Клас |
Вчитель |
Кількість годин за календ. план. |
Фактично проведено |
Контрольна робота |
Тематичне оцінюв. |
10 |
Крилович Н.М. |
31 |
31 |
3 |
3 |
Зі шкільною документацією вчителі працюють на достатньому рівні. Предметні сторінки класних журналів заповнюють відповідно до вимог, норм та методичних рекомендацій. Записи зроблено охайно, правильно, чітко. Домашні завдання різнорівневі, часто диференціюються та мають випереджувальний характер. Поточне оцінювання здійснюється правильно. Тематичні бали виставлені на основі поточних оцінок, оцінок за зошити та оцінок за контрольні та практичні роботи. При перевірці учнівських зошитів виявлено, що оцінки за зошити у них виставляються вчасно та об’єктивно.
Порівняльний аналіз виконання тестових завдань і тематичних контрольних робіт свідчить про належний рівень об'єктивності оцінювання навчальних досягнень учнів.
Для кращого володіння учнями понятійним апаратом використовується така форма роботи, як ведення історичних та правознавчих «словників-довідників».Роботу над науково-методичними проблемами вчителі реалізують через самоосвіту, через участь у семінарах-практикумах, засіданнях методичної ради, через виступи на педагогічних радах. Постійно беруть участь у шкільних та районних конкурсах, мають неабиякі досягнення.
Вчителі додержуються основних положень Інструкції з ведення ділової документації. Записи у класних журналах, перевірка учнівських зошитів ведеться згідно з інструкцією. Немає зауважень з боку адміністрації, загалом дотримуються Правил внутрішнього трудового розпорядку, оптимально організовують свою працю, раціонально використовують робочий час. Під час організації занять дотримуються правил безпеки життєдіяльності, гігієнічних та санітарних норм.
Учні щороку беруть активну участь у шкільних та районних конкурсах, олімпіадах, турнірах з історії та правознавства і посідають ІІ та ІІІ місця.
У процесі вивчення стану навчання історії та правознавства, громадянської освіти виявлено істотні недоліки та прорахунки у діяльності вчителів.
Через об′єктивну причину – недостатність фінансування – залишається слабкою навчально-матеріальна база (неналежне забезпечення настінними картами, тематичними картинами, таблицями, картосхемами, технічними засобами навчання тощо). Картографічні посібники (атласи, контурні карти, настінні карти, таблиці), через які демонструються історичні події, встановлюються зв’язки між географічним середовищем та місцем якої-небудь історичної події, використовуються недостатньо.
Невідпрацьована система роботи з диференціації та індивідуалізації домашніх завдань. Учні не завжди готові до уроків, що викликає значні труднощі в організації навчальної діяльності на уроці.
Учителі виступають провідними організаторами виховних впливів на учнів з боку закладу, позашкільних виховних заходів, громадських організацій, крім того їх позаурочна організаційно-виховна діяльність дає позитивні результати.
Вчителі-предметникимають чітко вироблену життєву позицію, яка відповідає моральним і етичним нормам. Їх культура спілкування, зовнішність, судження не суперечать вимогам суспільства. Учителі не залишають поза увагою громадські вчинки інших людей, своєю поведінкою визначають моральні орієнтири для колективу закладу, є прикладом для учнів.
Беручи до уваги сказане вище,
НАКАЗУЮ:
1. Адміністрації школи:
1.1. Проаналізувати довідку, складену за підсумками вивчення стану навчання історії та правознавства, громадянської освіти.
1.2. Контролювати стан навчання історії та правознавства, громадянської освіти.
1.3. Контролювати виконання навчальних планів та програм, дотримання рекомендацій Міністерства освіти і науки України щодо навчання історії та правознавства, громадянської освіти.
1.4. Сприяти виявленню обдарованих дітей та їх подальшого розвитку.
1.5. Працювати над вдосконаленням матеріально-технічної бази кабінету історії, сприяти поповненню його сучасними мультимедійними комплектами.
1.6. Планово вивчити стан навчання історії та правознавства, громадянської освіти через 5 років.
2. Керівнику методичного об’єднання вчителів суспільно-гуманітарного напряму Гаврилович В.Л.:
2.1. Довідку за підсумками вивчення стану навчання історії та правознавства, громадянської освіти більш детально розглянути на плановому засіданні методичного об’єднання, розробити заходи щодо усунення виявлених недоліків.
2.2. Удосконалити планування роботи методичного об’єднання вчителів суспільно-гуманітарного напряму.
3. Завідувачу кабінету історії Крилович Н.М.:
3.1. Працювати над вдосконаленням матеріально-технічної бази кабінету історії, сприяти поповненню його сучасними мультимедійними комплектами.
4. Вчителям історії та правознавства, громадянської освіти:
4.1. Систематично працювати з учнями щодо покращення їх рівня навчальних досягнень.
4.2. У ході підготовки до уроків особливого значення надавати практичній спрямованості навчання, диференціації та індивідуалізації навчальної діяльності учнів.
4.3. Забезпечувати на уроках розвиток в учнів умінь аналізувати, висловлювати судження, робити висновки, давати оцінку історичним і правовим подіям.
4.4. При формуванні компетентностей учнів використовувати схеми, карти, таблиці, які дають можливість дітям сконцентруватися на основному змісті матеріалу та на його аналізі.
4.5. Проводити уроки з використанням нових технологій навчання, урізноманітнювати форми роботи на уроці, уникати одноманітності.
4.6. Постійно поповнювати матеріально-технічну базу кабінету історії.
4.7. Покращити роботу з обдарованими дітьми.
4.8. Започаткувати дослідницьку роботу з учнями.
4.9. Продовжити роботу над самоосвітою.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника директора з навчально-виховної роботи Гаврилюк Л.А.
Директор ліцею Григорій МАЛАЙЧУК
З наказом ознайомлено:
Гаврилюк Л.А.
Гаврилович В.Л.
Крилович Н.М.
Мовчун О.Я.
Вознюк Н.І.